lokalizacje Opis projektu / Project description   |   Przebieg projektu/ Project s progress   |   Zespół/ The team   |   Dla uczestników/ For the participants
logowanie | rejestracjaFaceBlok documentary trailer

Faceblok - oficjalna zapowiedź from Unisono Design on Vimeo.

 

FaceBlok is an ephemeral intervention into the structure of a city and social art project.

Public appearances have moved on to the Internet and the boundary between what is real and what is virtual vanishes. By using the Internet we try to make the personal message sent by the user on the network to become a postulate on the reality. We are anxious that a changing status of the users, thoughts, suggestions, messages resound in real spaceWe try to capture the blurred boundary between the tangible, material world and its virtual reflection.

Agnieszka Lasota,the author of the project will hand out laptop/projector systems to selected locations and, using tracing paper, will convert their windows into huge screens visible to a neighbours and passers-by. The visitors, using access to  www.faceblok.com.pl, can write and project messages from the laptop onto the windows. There is also the opportunity to engage in a dialogue of far distant windows, which is where the FaceBlok website comes into play.

The situation, the messages and the language they employ will constitute research material for the psychologist, sociologist and anthropologist who will analyse the experiment. FB will be carried out in several districts of Warsaw, facilitating a comparative analysis. The outcome of the FB project will be a publication.

PLACE

Various places points around Wrocław

TIME SPAN                       

Selected locations will have the equipment for seven days, during which time their window will appear on the FaceBlok website. After that, the laptop/projector system and the FaceBlok ‘window’ on the website will move on to the next participant.


O projekcie mówią:

 Szymon Wałaszewski, ukończył wydział Arch Wnętrz, wykładowca na wydziale Multimediów i scenografii na warszawskiej ASP

„FaceBlok jest dla mnie jak okienny Hyde Park. Wizualny przekaz wiadomości, myśli, emocji uczestnika  skierowany do przypadkowego  widza w przypadkowym miejscu. Ta dobrowolna zmiana najbardziej intymnej przestrzeni w platformę publiczną  była niełatwą mieszanką ekshibicjonizmu i gry  umysłowej.  Atutem eksperymentu był czas. Krótkotrwały  okres trwania  akcji  był korzystny dla jakości przekazu.”

 

Klara Czerniewska, kuratorka wystawy głównej na LDZIGN 2012, autorka tekstów krytycznych w Dwutygodniku, teoretyk designu, a zarazem uczestniczka projektu

 Faceblok to nietypowa inicjatywa, która łączy świat rzeczywisty z cyfrowym, sprawiając, że działania człowieka w jednym środowisku owocują realną zmianą w drugim – mówi – Dzięki temu połączeniu możliwa jest konfrontacja tożsamości uczestników akcji. FaceBlok pozwala na analizę sposobu eksponowania światu (zarówno wirtualnemu jak i realnemu) swojego „ja” przez jednostkę. Pozwala również stworzyć swoistą relację z osobami, które zna się blisko lub wcale, a które chciałaby poznać poprzez jedną z dwóch dróg - wirtualną lub realną.

Mirosław Wieteska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr.17 w Warszawie.

Decyzja o włączenie się w akcję była trudna . Najbardziej niepokoiła wizja pustych ekranów, obojętność, czy wręcz niechęć do działania w ramach projektu. Okazało się jednak, że ilość wyświetleń, ich dynamika oraz tematyka zdecydowanie przerosły moje oczekiwania. To wszystko wymaga namysłu, spokojnej refleksji, która jest jeszcze przed nami – już bowiem zaplanowaliśmy omówienie przedsięwzięcia z autorką i uczniami naszego liceum. Gołym okiem widać, że kwestie komunikacji, przestrzeni miejskiej i kultury współczesnej nie są obojętne.

 

FaceBlok jest społecznym projektem artystycznym, a jednocześnie efemeryczną interwencją w tkankę miasta.

W miastach, w wybranych lokalizacjach, udostępnimy mieszkańcom zestawy laptopów z  projektorami, a okna ich mieszkań zamienimy w ekrany widoczne dla przechodniów i sąsiadów na zewnątrz budynków. Zadaniem każdego z użytkowników jest zalogowanie się na stronie www.faceblok.com.pl i wpisywanie dowolnych haseł, które sprzęt wyświetli na oknie. Na stronie www.faceblok.com.pl można śledzić wpisy innych uczestników. Można zacząć wirtualno-realną rozmowę.

Proponujemy dialog pomiędzy oknami-ekranami lub prostą, jednostronną formę zewnętrznej komunikacji.

Autorką projektu jest Agnieszka Lasota, wykorzystująca w tej pracy popularny styl komunikacji, w którym rozmowę z realnym rozmówcą zastępują lapidarne wymiany zdań przy użyciu digitalnych komunikatorów.

 Publiczne wystąpienia przeniosły się do Internetu i zaciera się granica pomiędzy tym co prawdziwe, a co wirtualne. Używając Internetu postaramy się sprawić, żeby osobista wiadomość przesłana przez użytkownika w sieci, stała się postulatem w realnej rzeczywistości. Chcemy, aby digitalne komunikaty wybrzmiały w realnej przestrzeni. Spróbujemy uchwycić  zacierającą się granicę pomiędzy namacalnym światem materialnym, a jego wirtualnym odbiciem.

Faceblok, po Warszawie, realizowany na terenie Wrocławia w dniach 22.10-09.11.2012. Pod koniec roku planowana jest publikacja książki, podsumowującej efekty projektu.

Uczestnicy dysponują sprzętem i mają okno na stronie FceBloka przez 7 dni. Po tym czasie zestaw wraz z „okienkiem” na stroie wedrują do kolejnego uczestnika.

Face Blok - wszystkie prawa zastrzeżone